ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО РАКОМЕТ 2022 – ДЕБРЕЦИН, УНГАРИЈА

Одиме на Европско Првенство 🇲🇰

По успешно реализираните програми за Ниш, Загреб и Виена , наша наредна дестинација е Дебрецин (Унгарија)

Сигурна реализација !!!
автобуски превоз
4 ноќевања со појадок во хотел со 3 *
влезници за 3- те натпревари на Македонија (блок билети)
цена : 15.800 денари (255 евра) по лице (во 1/2 соба) за уплата до 18.11.2021
редовна цена : 17670 денари


Дебрецин (Debrecen) е вториот најголем град во Унгарија, административен центар и главен град на регион Хајду-Бихар. Дебрецин бил главен град на Унгарија во периодот на 18-тиот век, периодот на револуцијата од  1848-1849 година, како и во периодот на крајот на втората светска војна   1944-1945 год.Со околу 200.000 жители, претставува значаен културен, економски  и универзитетски центар, оддалечен 220 километри од Будимпешта, главниот град на Унгарија.

Хајдасобосло (Hajdúszoboszló ) трет град по големина во регион Хајду-Бихар, во источна Унгарија со околу 25000 жители, познат по своите термални води.  Код телефон (+36) 52
Во центарот, има огромен спа комплекс со загреани внатрешни бањи со лековити својства, масивен отворен базен и аквапарк со тобогани.
Во близина се наоѓа меѓународниот музеј со изложени скулптури и слики од 20 век до денес. Музејот Бочкај Истван (Bocskai István), ја документира историјата на градот….

ден  12.01.2022 –  четврток : Битола-Дебрецин  (1050 км во правец)
Состанок на групата на Градската Автобуска Станица Битола (Транскоп) во 17:30 часот.
Поаѓање во 18:00 часот…патот води преку Скопје (тргнување во 21:00 од Скопје) и  Србија.
Ноќно патување со попатни паузи за одмор и царински формалности.

ден  13.01.2022 – петок: Дебрецин
Очекувано време на пристигнување околу пладне.
Сместување во хотел  “Plage Aparthotel Hajdúszoboszló оддалечен на  околу 20 км од Дебрецин. Слободно време за одмор или индивидуални активности. Oколу 16:00ч.,поаѓање со организиран превоз кон спортската сала „Főnix Csarnok“  во Дебрецин и следење на натпреварите:
Словенија – Македонија 18:00 ч.
Данска – Црна Гора 20:30 ч.
Враќање во хотелот со организиран превоз 30 минути по завршувањето на вториот натпревар. Ноќевање.

3 ден  14. 01.2022 –  сабота: Дебрецин – Будимпешта (факултативно)
Појадок. По појадокот (факултативно) се упатуваме кон главниот град на Унгарија (230 км во правец, околу 2 и пол часа возење). Панорански разглед и посети на знаменитостите на Будимпешта со локален водич: Плоштадот на хероите, Парламентот на Унгарија, базиликата Свети Стефан, Еврејското гето, најголемата синогага во Европа и уште многу интересни места и објекти ќе бидат дел од нашата агенда во текот на разгледот на градот.
Разгледот на Будимпешта ќе го води лиценциран локален водич кој што зборува на српски јазик. Слободно време за индивидуален разглед, ручек или  шопинг. Попладне враќање во хотелот. Ноќевање.

4 ден  15.01.2022 – недела : Дебрецин
Појадок. По појадокот слободно време за индивидуални активности (предлог актвности подолу во програмата). Во договорено време, поаѓање со организиран превоз кон Дебрецин  и упатување кон фан зоната на македонските навивачи. Упатување кон спортската сала „Főnix Csarnok и следење на натпреварите:
Македонија-Црна Гора 18:00 ч. ,
Словенија-Данска 20:30 ч.
Враќање во хотелот со организиран превоз 30 минути по завршувањето на вториот натпревар. Ноќевање.

5 ден  16.01.20 – понеделник: СПА И ВЕЛНЕС (факултативно)
Појадок. Овај ден е предвиден за уживање во надалеку познатите центри за релаксација и масажа кои се наоѓаат во непосредна близина на нашето сместување. Одлична можност за освежување и релаксирање во аква парковите кои нудат различни можности за забава по пристапни цени за секој гостин. Ноќевање.

ден  17.01.20 – вторник: Дебрецин-Македонија
Појадок. По појадокот напуштање на собите, слободно време за индивидуални активности. Во договорено време, поаѓање со организиран превоз кон  Дебрецин  и упатување кон фан зоната на македонските навивачи.  Упатување кон  спортската сала „Főnix Csarnok“ и следење на наптреварите
Црна Гора-Словенија  18:00 ч.
Македонија-Данска 20:30 ч.
Во договорено време (околу 23:00 ч) поаѓање за Македонија..
Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

7 ден  18.01.20 – вторник: Македонија
Пристигнување во Македонија во утринските часови. Крај на програмата.


Напомена :
За патувањето во ЕУ патникот треба да поседува важечки пасош со важност од минимум 6 месеци од датата на завршувањето на аранжманот. Патникот е лично одговорен за исправноста и важноста на својот пасош, организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи.

За влез во Унгарија, важат правилата за патување кои ги носи и ажурира самата земја.
Патниците ќе бидат навремено известени во врска со потребните документи за влез во земјата, а истите ќе треба да ги поседуваат (поседување на сертификат за комплетна  вакцинација,  или негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа).

Организаторот на патувањето го задржува правото да во случај на измена на цената на превозот, измена на девизниот курс, недоволен број на пријавени патници и слично, ја промени цената на патувањето. Во рамките на разгледувањето на градовите или локалитетите наведени во програмата, не се предвидени посети ниту обиколка на ентериери, јавни градби, институции и споменици на културата, освен кога тоа е посебно назначено.