Сликање на плажа – Како до совршени фотографии од вашиот летен одмор

Ако ја сакате плажата, природно е дека ќе сакате да споделите фотографии од вашите искуства со вашите пријатели или да се сеќавате на вашите омилени моменти долго откако ќе заврши вашиот одмор. Но, доловувањето на убавината на плажата на фотографии не е секогаш лесно. Можеби уживате во сонце, вода и песок, но вашиот смартфон или фотоапарат не ги прави најдобрите фотографии во тие услови. Еве неколку совети за фотографирање на плажа кои сигурно ќе направат вашата следна фотосесија да произведе квалитетни фотографии.

1. Извлечете го максимумот од вашиот паметен телефон

Ако немате фенси опрема, не грижете се! Камерата на вашиот телефон може да прави неверојатни фотографии од плажа. За поквалитетни фотографии, користете статив и чувајте го вашиот објектив чист. Искористете ги предностите на вградениот автоматски фокус на вашиот телефон. Сè што е потребно е само еден допир на предметот на фотографијата за да се фокусира и да се поправи експозицијата на повеќето телефони.

Големината на блендата обично е фиксна, така што сте на ISO и времето на експозиција како две флексибилни променливи за контрола на експозицијата.

Како општо правило, избегнувајте да се потпирате на високи ISO вредности за да ја разубавите вашата снимка. Колку е поголем ISO, толку повеќе „шум“ на фотографијата. Се разбира, секој телефон ќе биде различен — слободно правете повеќе тест снимки — но малото експериментирање одлично ќе се исплати. Играњето наоколу со некои апликации за уредување фотографии вреди исто така!

Совет: Не потпирајте се на автоматскиот фокус. Сите модерни камери на паметни телефони ви дозволуваат да ја поставите областа за автоматско фокусирање со допирање на екранот. Колку повеќе вашиот предмет е во фокус, толку подобро!

2. Изберете фокусна точка

Иако можеби уживате додека ги гледате брановите како удираат на брегот, тоа можеби нема да ја направи најдобрата фотографија. Причината? Нема фокусна точка. Фокусна точка може да биде нешто едноставно како стол или школка. Го привлекува вниманието на гледачот и обезбедува контекст за кадарот. Раскажува приказна и ги одржува работите интересни. Обидете се да се фокусирате на фокусна точка во некои од вашите снимки од природата и забележете ја разликата.

3. Сликајте на изгрејсонце или зајдисонце

Веројатно обожавате да го гледате изгрејсонцето или зајдисонцето на плажа, а излегува дека тие „златни часови“ се и најдобри времиња за фотографирање. „Златен час“ е времето непосредно по изгрејсонцето и непосредно пред зајдисонце кога небото е поцрвено и помеко отколку кога изгрева сонцето. Во овој период од денот, фотографиите се со помала веројатност да излезат преекспонирани. Фотографите го сметаат за најпосакуван период од денот за фотографирање на природата.

Плус, можеби ќе ја добиете плажата само за себе!

Доколку имате фотоапарат:

1. Секогаш сликајте RAW

Двата главни формати на фотографии достапни на дигитален фотоапарат се JPG и RAW. RAW е некомпресирана верзија на датотека со слика. Секој производител на камера има свој тип на RAW формат на датотека. Кога сликате во RAW, ги чувате сите податоци на сликата. Тоа значи дека можете полесно да ги уредувате вашите фотографии во пост-обработка.

Слика со вода и сонце бара огромна вештина. Снимањето во RAW ќе ви овозможи да ја поправите прекумерната и недоволната експозиција што резултира со лоши фотографии.

2. Користете статив

Со користење на квалитетен статив, можете да снимате подолга експозиција со помала брзина на блендата. Стативите помагаат и при слаба осветленост, кога е поголема веројатноста да фотографирате заматени слики. Земете еден со вас кога ќе го гледате зајдисонцето. Ако сакате да го доловите движењето на облаците или водата, ќе ви помогне и статив.

3. Користете поларизирачки филтри

Поларизирачките филтри ја подобруваат сината боја, ги затемнуваат сенките и го потиснуваат сјајот од рефлектирачките површини. Тоа е исплатлива инвестиција — особено ако правите снимања во средината на денот — што може да ја трансформира вашата фотографија на плажа. Ако не фотографирате за време на „златниот час“, размислете да користите поларизирачки филтер за да спречите прекумерна експозиција и да ги подобрите боите.

4. Користете широкоаголен објектив

Професионалните фотографи на пејзажи користат широкоаголни леќи за да направат предниот план да изгледа поголем, привлекувајќи го гледачот и создавајќи чувство на длабочина. Широкиот фокален опсег ги нагласува објектите во преден план и создава чувство на длабочина што другите леќи не можат да се совпаднат.

Во практична смисла, широкоаголниот објектив прави предниот план да изгледа поголем. Оваа перспектива го привлекува гледачот во сликата и ви помага да создадете длабочина. Следете го правилото за широкоаголни објективи за „ниско и затворено“ — снимете ја фокусната точка во преден план колку што е можно поблиску и пониско.