Истражи го КРИТ

Крит, најголемиот и најјужниот грчки остров, претставува идилчна комбинација на природни убавини, богата историја и бескрајни плажи. Оваа фантастична дестинација има нешто да понуди на секој посетител, од сончање на прекрасните плажи до истражување на вековните археолошки наоѓалишта. Во продолжение, ќе ги истакнеме некои од најдобрите плажи, градови и интересни локации на островот Крит.

Најпознатата и најпосетувана плажа на Крит е Elafonisi, која се наоѓа во близина на градот Ханиа. Оваа песочна плажа е позната по своите прекрасни тиркизни води и убавите плажни барови. На истото крајбрежје, можете да го посетите и плажата Балос, која се смета за една од најубавите на Средоземното Море. Балос ги претставува сјајните води и песочните дини, создавајќи идилчен амбиент за опуштање и уживање.

Други плажи кои заслужуваат да бидат посетени се Фалиассарна, која има прекрасна песочна плажа и кристално чисто море, и Матала, позната по своите песочни плажи и природните пештери, кои се користеле како живеелишта во минатото.

Градовите на Крит се познати по својата историја, култура и атмосфера. Ханиа е стар град со тесни улици, венецијански замоци и прекрасно пристаниште. Хераклион, главниот град на островот, нуди богатство на археолошки наоѓалишта, има многу музеи, ресторани и кафетерии каде што може да се ужива во вкусната грчка кујна.

За тие кои се заинтересирани за историјата и археологијата, замокот Спиналонга е важен археолошки локалитет на островот Крит, во заливот Елунда. За време на венецијанската ера, на островот било изградено упориште за да го одбрани заливот од отоманската инвазија.

Островот Крит е богат со природни убавини, културни сокровишта и добредојдни луѓе. Без разлика дали сте заинтересирани за плажи, градови или историја, Крит се претставува како совршено место за одмор и истражување. Нека ви го пружи незаборавно искуство на богатството и убавините што ги нуди.

Резервирајте го вашиот летен одмор на КРИТ – дознајте повеќе за пакет аранжманите со авионски превоз.