зошто соренто?

Соренто – еден од најромантичните италијански градови. Позициониран во најубавиот дел од брегот на јужна Италија, посебен поради својата географска положба и карактеристичниот изглед на карпите на кои се наоѓа. Соренто го нарекуваат Сончевиот Град, со неверојатен воодушевувачки поглед на Неаполскиот залив, каде во подножјето свети бистрата тиркизна вода на Тиренското Море. Градот привлекува туристи од целиот свет, со единствениот поглед на зајдисонце и опојниот мирис на портокали и лимони.

Познат е по кристално синото и бистро море кое овозможува освежување на некоја од бројните плажи кои се микс од песок, камчиња и карпи. Ритамот на летото ќе го почувствувате во бројните модерно опремени барови на плажа во кои ќе можете да уживате.

Градот ќе ве освои со автентичната морска храна и чистиот медитерански воздух со мириси на лимон и маслинки. Ќе уживате во медитеранска паста во некој од бројните ресторани пред да се прошетате по монденското шеталиште исполнето со голем број на продавници на познати модни брендови како и барови каде ќе уживате во врвното италијанско кафе.

Соренто навистина претставува идеална почетна точка за истражување на овој дел од Италија и совршено исполнет одмор. 

 

Факултативни излети Ценовник за сместување

брегот на амалфи

Соренто е одлично географски позициониран и поврзан со светски познатите гратчиња на Амалфи брегот (Costiera Amalfitana): Поситано, Амалфи и Равелло. Овој прекрасен дел можете да го посетите со бротче, но и со автомобил или автобус. Подгответе се за спектакуларен поглед на Медитеранот и високи кривини од кои има феноменална панорама додека се возите.

Уживајте во пастелните бои на куќите и преубавата плажа како и морска храна во Поситано (наша препорака е Ла Маринелла, каде за неколку евра можете да уживате во домашна паста и морска храна), испијте кафе во спектакуларната розова палата “Palazzo Avino“ во Равелло, и посетете го преубавиот Амалфи каде сто се снимени бројни филмови во овој чудесен регион.

Инфо и цени

Капри

сместување

Villa Giannina

Сместувањето е во Villa Giannina на околу 7 километри од центарот. Вилата има два спрата, голем  убаво уреден двор со лимонови  и маслинови дрвја. Собите се стандардно уредени со удобни кревети, балкон, ТВ, клима, сеф, пешкири, тоалет.

На неколку минути од Вилата се наоѓа мал плоштад, црква, продавници, пекари, слаткарници, неколку плажи ( со камчиња, карпи, со песок, и плажи со вулкански песок како Мeta di Sorrento). До центарот на Соренто се стигнува за околу 15 минути со автобус (автобусот доаѓа на секои 5-10 мин) од рано наутро до полноќ.

Ценовник

 

01.05-20.06

01.09-31.10

21.06-31.08

1/2 соба

1115€

1200€

1/3 соба

1480€

1605€

ЦЕНИТЕ  СЕ ДАДЕНИ ЗА НАЕМ  НА  СОБА ЗА  7 НОЌИ.

инфо и резервации

 

важни Информации

 

Влегување во собите -14часот.

Напуштање на собите -11 часот.

Во склоп на објектот има WI-FI интернет (во фоајето). За брзината и јачината на сигналот, Агенцијата не може да Ви гарантира со сигурност).  

 

Во цената не е вклучено:

 • Превоз
 • Осигурување
 • Факултативни излети

Превоз:

 • Сопствен превоз
 • Организиран авионски превоз од наша страна (цените се моментални за време на резервацијата)

Напомена:

 • За резервација, задолжителна уплата од 30% аванс, во спротивно резервацијата е неважечка.
 • Доплата на целосната сума на аранжманот минимум 15 дена пред поаѓање;
 • Цените се изразени во EUR во денарска противвредност 1€ = 62,оо ден.

Информации:

 • Превозот може да се организра на следниот начин:

Авионски билет со Wizz Air- Скопје- Рим (Чампино)- Скопје, и обратно. (среда и недела)

Авионски билет со Air Serbia- Белград- Наполи- Белград, и обратно. (понеделник, четврток и сабота)

Автобус Рим- Соренто или Наполи- Соренто, и обратно.

 • Лежалки- околу 25€
 • Пијалоци- околу 4/5€
 • Сендвичи- околу 5€
 • Сладолед- околу 3€
 • Билет за автобус (Вила – Центар на Соренто)- околу 1€
 • Билет за брод до Капри- околу 50€

галерија Villa Giannina