Неа Потидеа – информации и опис на местото

Неа Потидеа е едно од најубавите места на Халкидики, опкружено со бујнo зеленило и прекрасни плажи, кои ги гледаат на заливот Торонеос. Тоа е прво место на полуостровот Касандра. Неа Потидеа е една од областите на Касандра која може да се пофали со богата историја. Порано окупирана од Коринт, Атина, Рим, Венеција, Турција и други напаѓачи, денес тоа е место изградено во 1922 година од бегалци од Источна Тракија. Каналот, урнатините на тврдината што ги изградиле кралевите, императорите и освојувачите, споменикот „Turmoil“ од 1821 година и црквата се само некои од знаменитостите на ова место за посета.

Главниот пат ја дели Потидеа на два дела, стар и нов, каде стариот гледа кон Термаикос, додека новиот изгледа кон заливот Торонеос. Новиот дел е вистинска туристичка населба, ги има сите потребни удобности за одморање, меѓу кои на прво место е долгата, песочна плажа. Во Неа Потидеа е прилично мирно во вечерните часови и е совршено за семеен одмор далеку од вревата на Касандра. Покрај долгата песочна плажа се наоѓа шеталиште покрај кое има паркови и ресторани, бутици, продавници, центри за забава …

Местото им го препорачуваме на сите патници кои сакаат мирен одмор и убави песочни плажи, на само 150km од македонската граница.

Неа Потидеа е место каде што има најширока плажа и најчисто море на првиот крак Касандра. Идеално место за одмор и пливање во чисто и топло море.

Нашиот капацитет Вила Brothers се наоѓа на само 60 метри оддалеченост од плажа, во централниот дел на Неа Потидеа, а располага со трикреветни и четирикреветни апартмани со опремена кујна, ТВ, бања, тераса, WI-FI и клима уред вклучен во цената.
Вила Лидија се наоѓа на само 30 м. од песочната плажа во Неа Потидеа. Опкружена е со прекрасен двор и цветна градина. Располага со 1/3 апартмани 1/4 и 1/5 дуплекси на првиот и вториот кат. Во сите апартмани и дуплекси спалните соби се физички одделени од кујната. Сите соби се со комплетно опремени кујни, сопствени купатила, ТВ, клима уреди чие користење е вклучено во цената, WI-FI, балкони со поглед на градина.