ЕДЕН ОД НАЈ ЕГЗОТИЧНИТЕ ОСТРОВИ ВО СВЕТОТ ЗАНЗИБАР

Дружете се со огромните желки стари и до 200г., обиколете го Камениот град – град под заштита на УНЕСКО со куќи стари и до 250г., една од нај убавите фарми на зачини во светот, запоснај те се со вегетацијата на шумата Џазани, а потоа на крај заслужениот рајски хотел со амбиент и услуга кои не се забораваат… Мирисот на Занзибар, магичен, егзотичен, романтичен… Див и софистициран… Со сигурност незаборавен и волшебен…

ПОАЃАЊЕ : 01.ОКТ 2019

ГРУПНО ПОАЌАЊЕ БЕЗ ВОДИЧ

10 ДЕНА / 8 НОЌИ

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

1.ден 01.10.2019                              БЕЛГРАД – ИСТАНБУЛ

Пристигнување на патниците на аеродром „Никола Тесла“ во 07.15ч. Полетување  за Истанбул во 09.15ч. (лет TK 1082). Слетување во Истанбул во 12.00ч. Полетување за Занзибар во 19.50ч. (TK 567). Со можност за полетување од Скопје (лет TK 1004) и спојување кон групата со истиот лет за Занзибар  (со доплата).

2.ден 02.10.2019                              ИСТАНБУЛ – ЗАНЗИБАР

Слетување во 03.15ч. Поминување на царинските формалности. Плаќање на виза (50УС$). Трансфер до хотел. Влегување во соби по пристигнување. Престојување во хотел на база од одбраната услуга. Можност за организирање на многу бројни факултативни излети. Слободен ден за одмор. Ноќевање.

3-8.ден 03.10-08.10.2019г.             ЗАНЗИБАР

Појадок. Престојување во хотел на база на одбраната услуга. Слободни денови за одмор.Ноќевања.    

9.ден 09.10.2019г.                            ЗАНЗИБАР – ИСТАНБУЛ

Појадок. Користење на собите до поаѓање на трансферот до аеродром.

10.ден 10.10.2019г.                         ИСТАНБУЛ – БЕЛГРАД

Трансфер до аеродром. Полетување за Истамбул во 04.00ч.(лет TK 567). Техничко слетување на Килименџаро, продолжување со лет,слетување во Истанбул во 12.55ч. Полетување за Белград во 18.45ч. (лет TK 1083). Пристигнување во 19.25ч. Со можност за слетување во Скопје (Лет TK 1005) (со доплата).Крај на услугата.

ХОТЕЛ МЕСТО   УСЛУГА 01.10.2019 8 НОЌИ
PARADISE BEACH RESORT 4* http://paradisebeachresort.com/     BEJUU MARUMBA/UROA ПОЛУПАНСИОН   890€

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ  Е ВКЛУЧЕНО:

 • Повратен авионски превоз на релација Белград – Занзибар – Белград со можност за доплата и полетување и слетување да биде во Скопје со авио компанија Turkish Airlines
 • Багаж 30кг кабински и 7кг рачен багаж
 • Сместување во двокреветни стандард соби во хотелот во Занзибар од табелата на база полупансион  
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром Панорамско разгледување на градот
 • Трошоци за организација на патувањето  

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ  НЕ ВКЛУЧЕНО:

 • Аеродромски такси 288€ (подлежат на промена до денат на издавање на авионските билети)
 • Можност за касно напуштање на собата последниот ден со доплата (на барање)
 • Факултативните излети  
 • Патничко здраствено осигурување
 • Виза која се плаќа по слетување (50US$)
 • Индивидуалните трошоци на патникот

ОПИС НА ХОТЕЛОТ:

PARADISE BEACH RESORT 4* http://paradisebeachresort.com/

ОПШТО: Хотелот се наоѓа измеѓу местата Чвака и Уроа, во селото по име Марумби. Еден е од нај добрити туристички комплекси во Занзибар, на само 35км од главниот град и од аеродромот. Тоа е простран туристички комплекс покрај море со 700м должина на морска обала. Хотелскиот комплекс е изграден од матерлијал кои не ја загрозуваат човековата средина и го задржуваат автентичниот Африкански стил во согласност со европскиот конфорт. Хотелот има 75 соби и бунгалови, два базена и децки базен, две плажи со бел песок, спа и конгресна сала, барови и ресторани. Постои доста простор околу хотелот така да стално можете да најдете приватен дела само за себе. Хотелот е во приватна семејна сопственост.

УСЛУГА: Хотелот понудува многу услуги и можности заедно со квалитетот на објектот. Населбата има четри бара и ресторани вклучувај ќи го и МАКУТИ ресторанот во кои може да се види спектакуларна кулинарска представа во живо со преубав поглед во позадина на Индискиот океан. Секоја недела се организира автентична африканска вечер со програма и свечена вечера. Поседува сервис од 24ч. Комплетен спа центар каде можете да се релаксирате во увабава масажа, бутик, сателитска телевизија во главната сала, доктор во хотелот, тропски базан и приватна плажа. Во текот на денот, хотелскиот асистент може да ви помогне да се организираат еднодневни излети и да ви одговори на сите ваши прашања. Хотелот ги прифаќа голем број на платежни картички. Услуга се вклучено подразбира сите три главни оброци и сокови како и појалоци кои се служат од 10:00 до 22:00ч. (кафе, чај, пиво, сокови, вино на куќата, како и сите алкохолни локални пијалоци). Еднаш или двапати неделно се организира Svahili или африканска ноќ со посебна храна и забава. WIFI е бесплатен во ресторанот додека за користење во собите се наплатува 4 US$ по апарат за недела дена.

ПЛАЖА : Хотелот има своја приватна плажа пред хотелот и уште една приватна плажа до која се стигнува со shuttle бус од хотелот бесплатно. Бидејќи хотелот се наоѓа на источната обала и е под секојневна осека во одреден период на денот , можете да одите на другата плажа каде во тој период од денот е полесно капење заради длабочината на океанот и со бесплатен превоз до хотел (кратко возење).

СОБИ: Сите соби имаат клима, сеф, телефон, фен за коса, тераса или балкон. Сликите од собите можете да ги погледнете на сајтот : http://www.hotelzanzibar.com

ОСНОВНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ЗАНЗИБАР :

Главен град: Занзибар; Службен јазик: Kiswahili и Англиски; Парична единица: танзаниски шилинг; Религија: ислам; Временска зона: GMT+3; Струја: 220-240 V AC, 50Hz. Клима: Занзибар има тропска клима со просечна дневна температура од околу 27°C во лето и околу 24°C во зима. Од јули до октомври се најпријатните месеци бидејќи деновите се суви со ниска влажност и температура околу 25°C. Од новембар до март е исто така многу убаво време во годината, само е малку потопло. Дождовната сезона е измеѓу април и мај кога голем дел од хотелите во Занзибар не работат. Температура на водата во индинскиот океан во текот на целата година е околу 27°C. Валута и плаќање: Домашна валута е Танзаниски шилинг,ама американскиот долар е нашироко прифатен. Платежните картички се прифатени во голем дел од хотелите, ама не и во многу бројните продавници и секако не на локалните пазари. Бидете спремни да платите од 5-10% повеќе ако плаќате со платежна картица. Здраствена заштита: Вакцина не е потребна. Се препорачува да се понесе капа или шешир за сонце и креми за сунчање со висок фактир.

 • Пасошот треба да важи минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето виза се добива на лице место се плаќа на аеродром по слетување 50$

НАПОМЕНА:

Важат општите услови на патување од организаторот на патувањето. Организаторот на патувањето го задржува правото на корекција на договорената цена пред почетокот на патувањето заради промена на курсот или промена на тарифите на превозникот и во законски предвидените случаеви.