Јапонија (Април – 11 дена)

ПЛАН И ПРОГРАМА ЗА ПАТУВАЊЕ

ДЕН 1

СКОПЈЕ – БЕЛГРАД – ДОХА

Дојде време да тргнеме на ова долго исчекувано патување. До аеродромот во Белград можете да патувате со сопствен превоз, но постои и опција со доплата да организираме трансфер до Белград. Состанок на аеродром „Никола Тесла“ во одднапред договорено време. Лет до Доха. По слетувањето во Доха, организиран трансфер до хотел. Слободна вечер. Ноќевање.

Rainbow Bridge (Tokyo)

ДЕН 2

ДОХА – ТОКИО

Се упатуваме кон Јапонија, земјата на шинтоизмот и будизмот, гејшите и небесните храмови. Продолжуваме со летот за Токио во утринските часови. Во вечерните часови слетуваме во Токио, кој е еден од најголемите градови и престолнина на Јапан. Има околу 14милиони жители и се вбројува во светски економски центар. Се наоѓа на самата обала на Пацификот, на уливот на реката Едо во океан. До крајот на XVI век на ова место се наоѓало рибарско селце Едо, а воениот владетел на Јапан шогун Лејасу Токугава одлучил да го изгради во град – седиште на шогуните. Веќе од 1603г. е изградена шогуновата палата, многу храмови и светилишта и постанал еден од најдинамичните градови во свое време. Трансфер со метро до сместувањето и слободно време. Ноќевање.

ДЕН 3

ТОКИО

Ден резервиран за разгледување на јапонската престолнина. Нашата прва станица ќе биде областа Чијода и Царската палата, која е главната резиденција на јапонскиот император. Забрането е посета на внатрешноста на палатата, но посетителите можат да уживаат во убавината на надворешниот дел. Иако не може да се влезе, палатата сепак е посетена од голем број туристи. Градините, кои секогаш се бесплатни за посета, се прекрасно уредени, од каде низ прозорецот можете да ѕирнете во величествените простории на палатата. Целата област се наоѓа во самиот центар на градот и е парковска област, опкружена со водни езера. Самата палата била изградена на местото на стариот замок Едо на семејството Токугава, кое владеело со Јапонија во 17 и 18 век. Влегуваме во метро и одиме до Ашакуша, стариот дел на градот полн со храмови. Одиме до храмот Сенсоџи, фрламе неколку парички во кутијата пред храмот и во неговиот двор вдишуваме воздух од стапчиња за темјан, бидејќи според јапонското верување овој обичај им помага на луѓето да размислуваат и да работат подобро. Патот понатаму не води до Накамисе-дори, една од најстарите трговски улици во Јапонија која датира од 17 век. Повеќето продавници во оваа област веќе неколку генерации ги водат исти семејства, нудејќи сувенири, извонредна улична храна и неодоливи закуски.

Следната станица е храмот Меиџи, кој е шинтоистички храм посветен на императорот Меиџи и неговата сопруга, царицата Шокен. Изграден е во нивна чест, како спомен на нивните души. Денес е едно од најважните религиозни места во Јапонија. Светилиштето е опкружено со шума од 120 илјади дрвја, а најретките видови растат во Јапонија. Најинтересно за посетителите е таканареченото дрво на желби, каде што можете да ги напишете вашите најдлабоки желби на парче хартија и да ги закачите на дрвото. За фасцинантна панорама на градот, одиме до зградата на митрополитот во Токио, а навечер ја посетуваме Шибуја, најпопуларното место за излегување со пабови, традиционални ресторани, диско клубови и караоке барови. Покрај тоа што е центар на ноќниот живот, Шибуја се издвојува по тоа што ја има најфреквентната раскрсница во светот, бидејќи за време на сообраќаен метеж над 2.000 луѓе ја минуваат улицата во исто време. Со 13 линии на подземната железница и 5 линии за воз, Токио е познат како град со најмногу сообраќаен метеж, а тоа го поткрепува и фактот што познатата метро станица Шинџуку има 36 перони, со над 200 влезови и излези. Токму затоа на многу железнички и метро станици работат Ошија или буквално „туркачи“ кои се задолжени да турнат што повеќе луѓе во возовите за да може да се затворат вратите. Ноќевање.

ДЕН 4

ТОКИО

Слободно време за индивидуални активности во Токио или факултативно патување до Камакура , познат и како град музеј. Во градот има 19 шинтоистички храмови и 65 будистички храмови, од кои два зен храма се најстари во Јапонија. Ќе го видиме светилиштето Хаќиман, како и главната знаменитост на градот – огромна статуа на Буда на отворено. Градот се наоѓа во близина на Токио, па затоа е едно од популарните излетнички места за неговите жители. Попладне враќање во Токио и слободно време. Ноќевање.

ДЕН 5

ТОКИО

Факултативно патување до Нико или слободно време во Токио. Нико е сместен во прекрасните планини северно од Токио, полни со стари храмови, светилишта, палати и гробници. Ќе го посетиме гробот на Иејасу Токугава, како и мавзолејот Тошогу кој е под културна заштита на УНЕСКО. Ќе имаме можност да го видиме и „тајниот мост“ Шинкио на реката Даија. Враќање во Токио во вечерните часови. Ноќевање .

ДЕН 6

ТОКИО

Факултативно патување до Осака или слободно време во Токио. Третиот по големина јапонски град, Осака има историја од повеќе од илјада години, а денес е деловен, индустриски, трговски и сообраќаен центар на Јапонија. Ќе го видиме замокот Осака, покрај кој има неколку многу добри музеи. Ќе посетиме дел од градот познат по многубројните ресторани со локална кујна. Враќање во Токио во попладневните часови. Слободно време. Ноќевање.

ДЕН 7

ТОКИО

Овој ден е резервиран за индивидуални активности во Токио или факултативно патување во Нара , првата постојана престолнина на Јапонија основана во 710 година. Тогаш била наречена Heiđokkyo (Тврдина на мирот), а позната е по тоа што будизмот првпат почнал да се раскажува таму, од каде што се проширил низ целата земја. Ќе ги посетиме храмот Тодаиџи, паркот Нара, т.е. Паркот на елените, шинтоистичкото светилиште Касуга, а тука е и храмот Кофукуџи и многу други знаменитости. Враќање во Токио во вечерните часови. Ноќевање.

ДЕН 8

ТОКИО

Факултативно патување во Кјото или слободно време за Токио. Градот е главен град на јапонската култура и најдолговечен главен град на Јапонија бидејќи царот го преселил своето седиште во Токио дури по повеќе од 1000 години. Тој е полн со антички палати, прекрасни градини и разни музеи. Во Кјото, цели улици се музеи во исто време, бидејќи секоја зграда е примерок на старата јапонска архитектура. Ќе го посетиме храмот Kiđomizu, Златниот павилјон Кинкакуџи, импресивна градба која се наоѓа над големо езерце, чии први два ката се целосно покриени со златни листови. Го продолжуваме нашето патување до еден од најубаво зачуваните утврдени јапонски замоци, замокот Ниџо и најпознатиот кварт Гион, кој всушност е округот Гејша. Ќе прошетаме низ неговите улици опкружени со бројни чајџилници, ексклузивни ресторани и традиционални дрвени куќички каде што и денес живеат гејшите. Зборот гејша буквално значи уметник, а тоа се специјално образовани и обучени жени кои во средновековна Јапонија ги забавувале гостите во рестораните со песни, танци и концерти. Слободно време. Враќање во Токио во вечерните часови. Ноќевање.

ДЕН 9-10

ТОКИО (1 ноќевање)

Ден за факултативно патување до планината Фуџи кое вклучува посета на прекрасното езеро Кавагучи, каде што можеме да се восхитуваме на прекрасната глетка и одразот на планината во езерото. Исто така, патувањето вклучува посета на Ошино Хакаи, прекрасното село познато по традиционалните јапонски куќи и прекрасните извори со чиста вода кои потекнуваат од планината Фуџи. Враќање во Токио во вечерните часови. Ноќевање. Следниот ден слободното време до поаѓање на аеродром го користиме за малку повеќе да уживаме во привлечноста на Токио. Ќе купиме сувенири и подароци, ќе јадеме суши и тонкацу и ќе го пиеме познатиот саке, традиционален јапонски пијалок од ориз. Напуштање на сместувањето и вечерен трансфер со метро до аеродром.

ДЕН 11

ТОКИО – БЕЛГРАД – СКОПЈЕ

Лет за Белград со прекачување. Пристигнување во Белград во раните попладневни часови. Сопствен превоз до Скопје или можност за организиран трансфер (опција со доплата).

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Авионски билет со сите даноци на релација Белград – Токио – Белград
 • Сместување на база 1 ноќевање во хотел со 3* во Доха (1/2 соба)
 • Сместување на база 8 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Токио (1/2 соба)
 • Трансфери помеѓу аеродром – хотел – аеродром
 • Вклучени 6 тури во Токио (билетите не се вклучени во цената)
 • Организирање на патување
 • Претставник на агенцијата (водич) на дестинацијата

Во цената на аранжманот НЕ Е вклучено:

 • Виза (за државјани на Македонија не е потребна виза)
 • Меѓународно здравствено осигурување (може да се земе во агенцијата)
 • Доплата за еднокреветна соба (на барање)
 • Доплата за пакет/програма на факултативни излети – 570 еур по лице
 • Сите влезници во храмови, музеи и национални паркови кои не се вклучени во програмата за факултативни екскурзии
 • Индивидуални трошоци
 • Трансфер од Македонија до аеродромот во Белград и обратно – трансферот може да се организира со доплата

Начин на плаќање:

 • При пријавување 200 еур – резервација за патување
 • Остатокот од износот на максимум 3 рати
 • Последната рата од максималниот износ од 200 евра мора да се плати најдоцна 20 дена пред почетокот на патувањето
 • Можно е да се договориме за динамиката на плаќање на рати
 • Плаќањето се врши во динарска противвредност по средниот курс на НБС на денот на плаќањето

Напомени:

 • Рокот за пријавување е 15 дена пред почетокот на патувањето
 • Програмата се базира на минимум 10 патници
 • По купувањето на авионски билети, парите уплатени за нив не може да се вратат, а во тој случај важат условите на авиокомпанијата.
 • За повеќето дестинации, пасошот треба да важи најмалку 6 месеци по завршувањето на патувањето
 • Поради најновите случувања и промените на цените на горивата на светскиот пазар, крајната количина на авионски такси е предмет на промена.
 • Патниците се должни да се запознаат со визниот режим на земјата во која патуваат.

СМЕСТУВАЊЕ

ДОХА

Лоциран во срцето на раздвижениот финансиски кварт во Доха, хотелот со 4* е на само 15 минути возење од меѓународниот аеродром Хамад и неколку минути од главните локални атракции, вклучувајќи ги Souq Waqif, Музејот на исламска уметност и Националниот музеј на Катар. Двокреветни соби со клима, сеф, ТВ, телефон и бесплатен Wi-Fi интернет.

ТОКИО

Хотелот од категорија 3* се наоѓа во близина на метро станицата и има лесен пристап до сите главни атракции. Поседува ресторан. Собите се двокреветни, помали квадратури, со ТВ, телефон, бесплатен Wi-Fi интернет.

ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ


Планината Фуџи

Планината Фуџи е највисокиот врв во Јапонија, познат по својата симетрична форма која стана симбол на земјата. Со своите 3776 метри надморска височина, оваа планина е важно духовно место за Јапонците. Иако не ја искачуваме самата планина, стигнуваме во нејзиното подножје, на местото од каде што веројатно се наоѓа најдобриот поглед на Фуџи. Местото се вика езерото Кавагучи и нуди спектакуларен поглед на оваа света планина, создавајќи живописна глетка која го одзема здивот. Уживаме во мирната атмосфера на езерото и прекрасната околина која овозможува совршена позадина за фотографии. По Кавагучи го посетуваме блиското село Ошино Хакаи. Ова автентично јапонско село привлекува посетители со својата традиционална архитектура и изворите со чиста вода кои потекнуваат од планината Фуџи. Целиот регион зрачи со спокојство и духовност, обезбедувајќи увид во јапонската култура и начин на живот. Можеме да истражуваме традиционални куќи, да уживаме во локалната кујна и да откриеме природни извори на вода кои имаат посебно значење за локалното население. Враќање во Токио во вечерните часови.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Метро картичка
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето

Кјото

Кјото, поранешниот главен град на Јапонија, е еден од најпознатите културни центри во земјата, кој се истакнува по своето историско значење и зачуваната традиција. Овој град изобилува со над 2.000 храмови, светилишта и зен градини, кои претставуваат извонредна разновидност на духовни места што го одразуваат богатото религиозно наследство на Јапонија. Некои од најпознатите храмови ги вклучуваат Златниот павилјон (Кинкаку-џи), Кијомизу и Фушими Инари-таиша со познатите црвени тории порти. Покрај религиозните знаменитости, Кјото е познат и по традиционалните гејши, уметностите и занаетите, како што се церемонијата на чај и уметноста на уредување цвеќиња, и рафинираните јапонски чајџилници. Градот исто така го слави своето богато културно наследство преку различни фестивали во текот на годината, од кои најпознат е фестивалот Гион кој се одржува во лето. Шетајќи низ улиците на овој град, можеме да видиме прекрасни редови на црешови дрвја кои се особено спектакуларни за време на пролетното цветање, што го прави Кјото магично место кое зрачи со духовност и историски раскош.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Метро картичка
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето

Осака

Факултативен разглед на градот, кој после Токио е најурбаниот и најдинамичен дел од Јапонија. Осака е вистинско футуристичко место и седиште на некои од најголемите јапонски компании како Panasonic и Sharp, а таа е одговорна за раѓањето на првиот робот во светот. Уште во 1586 година градот почнал да се шири и да се населува со трговци, а владетелот Хидејоши Тојотоми изградил замок во градот, кој постои и денес. Од 17 век Осака станала финансиски центар на Јапонија, бидејќи таму биле основани главните менувачници, од кои подоцна потекнуваат јапонските банки и финансиски корпорации. Патувањето го започнуваме со прошетка до замокот, каде има и музеј на ориентална керамика, етнографски музеј и музеј „Либерти“, кој содржи ретки информации за дискриминацијата што постои во Јапонија. Се искачуваме на врвот на зградата Умеда Скај каде што ќе имаме спектакуларен поглед на Осака. Ќе го посетиме и квартот Умеда, полн со ресторани, деловни згради и трговски центри. Населението на овој град е измешано со бројни имигранти од Кореја, Кина, но и САД и Западна Европа, а неговите граѓани се меѓу најкомуникативните Јапонци. Ќе имаме можност да пробаме и локални специјалитети бидејќи Осака има своја оригинална кујна, особено оригиналните видови суши – Такојаки и Окономијаки. Враќање во Кјото во вечерните часови.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Метро картичка
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето

Нара

На само еден час од Кјото, во долината Јамато се наоѓа Нара, полна со историски архитектонски богатства, вклучувајќи палати и храмови кои се сметаат за најстари дрвени градби во светот. Одејќи по долги и прави улици кои се вкрстуваат под прав агол, стигнуваме до паркот Нара, кој има голем број на стари споменици. Главна атракција е срната која слободно шета низ паркот и им приоѓа на туристите. Ќе ги нахраниме со крекери додека поминуваме низ прекрасни предели опкружени со црвени јаворови, до храмот Тодаиџи, најважното обележје на Нара. Изградена во далечната 752 година, во неа се наоѓа една од најголемите статуи на Буда во светот изработена од бронза. Ќе одиме и во храмот Касуга шинтоизам, опкружен со 3000 камени и бронзени лампиони. Во негова близина се наоѓа ботаничка градина со над 250 видови растенија, а најголемиот дел од градината е посветен на познатите јапонски цвеќиња на вистерија. Враќање во Кјото во попладневните часови.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Метро картичка
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето

Нико

На оваа факултативна обиколка на Нико ќе наидеме на бројни културно-историски содржини и природни убавини на овој дел од Јапонија. Нико стана познат по изградбата на гробницата на Шогун Иејасу Токугава, која е една од најубавите гробници во светот, составена од неколку храмови, пагоди, светилишта и градини. Тука е и мавзолејот Тошогу, кој е под културна заштита на УНЕСКО, а е специфичен по тоа што содржи и шинтоистички и будистички елементи. Ќе го видиме и „тајниот мост“ на реката Даија, наречен мост Шинкио , кој е еден од трите најдобри мостови во Јапонија. Ќе се восхитуваме на храмовите украсени со сребро и злато, полни со релјефи и скулптури. Најпозната е композицијата од три мајмуни, од кои едниот ги покрива очите со шепата, другиот ушите, третиот устата – „Ми зару, кика зару, ива зару“ (што гледам не го гледам, што слушам не слушам, што кажав не го кажав, така се вика скулптурата на јапонски). Ќе шетаме по храмовите, уживајќи во бајковитските шуми и патеки кои овозможуваат вистинска релаксација во природа. Враќање во Токио во вечерните часови.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето

Камакура

Наутро го напуштаме сместувањето и одиме во Камакура, најстариот град во Јапонија, кој се наоѓа во непосредна близина на Токио. Покрај бројните шинтоистички светилишта и будистички храмови, градот е преполн со стари дрвени куќи, па за разлика од другите места, ќе имате чувство дека сте во периодот од пред 800 години. Ќе одиме по ридски ридови покриени со густа вегетација веднаш до брегот на океанот, опкружени со најубавите светло црвени лисја на јапонскиот јавор. Има многу продавници со автентични јапонски предмети, облека, оружје и ресторани изградени во традиционален стил со храна која се јадела во средниот век, но сè уште е популарна во Јапонија. Љубопитните ќе можат да возат и рикша, популарна кочија на човечко погон. Ќе го посетиме главниот белег на градот, статуата на Буда на отворено наречена Даибуцу (Голем Буда). Излеано од бронза, висок е 13,5 метри и седи таму со векови, преживеал пожари, земјотреси, цунами и тајфуни. Враќање во Токио во попладневните часови.

Цена на излет: ВКЛУЧЕН ВО ПАКЕТ ПРОГРАМА

Цената на екскурзијата вклучува:

Повратен трансфер
Билети
Придружување на претставникот на агенцијата за време на патувањето