ИНДИВИДУАЛЕН ПРОГРАМ НА ПАТУВАЊЕ ВАЖИ ЗА ПЕРИОД ОД  21.10. – 09.04.2020

Единствена убавина на езерото и неговата околина, совршена географска положба на јужната страна на Алпите во близина на Аустриска и Италијанска граница го прават Блед идеално место за туризам. Неодолив го чини стариот замок , езерото со термална вода и островчето со црквата на Св. Успешение на средина. Градот Блед , нем сведок на неговата некогашна слава, гордо стои на карпата над езерото, а од таму туристите имаат незаборавен поглед на Блед и неговата околина. За време на ведрите денови, може да се видат со снег покриени врвовите на Јулиските Алпи. Околината на Блед е позната по единствената природна лепота меѓу кои е нај убавата долина на реката Вингер. Блед е идеално место за семеен одмор и рекреација. Во 2004г. Блед одбележа 1000 години од своето постоење.

Програма на патување:

НАПОМЕНА:  престој на база минимум 2 ноќевања со услуга назначена во табела од време на пристигање во хотелската соба до време на нивното напуштање, а во зависност од хотелските правила (влез во соба 14:00ч, а истите последниот ден се напуштаат нај касно до 11:00ч).

Цена на пакет по лице во ЕУР А Б Ц
Hotel Savica *** 21.10. – 20.12.2019. 06.01. – 09.04.2020 20.12. – 26.12.2019.   01.01. -06.01.2020.
Двокреветна соба 110 120 160
Семејна соба ( апартман) 160 170 210
Hotel Rikli Balance****Superior 21.10. -20.12.2019   06.01. – 09.04.2020.   20.12. – 26.12.2019    01.01.- 06.01.2020
Двокреветна соба стандард 140 150 190
Двокреветна соба поктај езеро 170 180 220
Suite со поглед на езеро 200 210 250
GRAND Hotel Toplice *****r 21.10 -08.12.2019  26.12.- 29.12.2019       20.01. -27.01.2020       28.02.-09.04.2020 20.12. 26.12.2019   01.01. -06.01.2020
Двокреветна соба стандард 150 150 190
Двокреветна соба со поглед езеро 180 180 220
Suite со поглед на езеро 210 10 250

 Минимален престој : 2 ноќи . 1/1 соба на барање. Дополнителна ноќ во сите хотели на барање

 Пакет во хотел SAVICA вклучува:

 • Сместување на база полупансион(појадок во хотелскиот ресторан, вечера во хотел Rikli Balance
 • Бон во вредност од 10€ за услуга во wellnes центарот Жива кои обваќа 1 х влез дневно, влез во термални базени Wellnessa Жива во хотел Rikli Balance  (цца 30 C°),  со детски базен со тобоган….
 • Ноќно капење во Wellness центар Жива секој петок и сабота до 23ч.

ОСВЕН ВО ТЕРМИНОТ ОД 16.3. ДО 27.3.2020. КОГА Е БАЗЕНСКИОТ КОМПЛЕКС ЖИВА ЗАТВОРЕН.

 • Попусти за влез во светот на сауните во  Wellness центарот Жива
 • Бесплатен пристап до интернет
 • Паркинг – до пополнување на местата

Пакет во хотел RIKLI BALANCE вклучува:

 • Сместување на база полупансион(појадок и вечера)во главниот хотелски ресторан со поглед на Јулиските Алпи
 • Бон во вредност од 10€ за купување на услуги во welnes центарот Жива кој опфаќа неограничен влез во термалните базени на  Wellnessa Жива во хотелот Rikli Balance  (цца 30 C°), со децки базен и топоган….
 • ОСВЕН ВО ТЕРМИНОТ ОД 16.3. ДО 27.3.2020. КОГА Е БАЗЕНСКИОТ КОМПЛЕКС ЖИВА ЗАТВОРЕН.
 • Ноќно капење во Wellness центарот Жива секој петок и сабота до 23ч.
 • Попусти за влез во светот на сауните во  Wellness центарот Жива
 • Бесплатен пристап до интернет
 • Паркинг – до потполнување на местата

Paket u  Grand hotelu TOPLICE uključuje:

 • Сместување на база полупансион(појадок и вечера)во главниот хотелски ресторан,
 • Бон во вредност од 10€ за купување на услуги во welnes центарот Жива кој опфаќа неограничен влез во термалните базени на  Wellnessa Жива во хотелот Rikli Balance  (цца 30 C°), со децки базен и топоган….
 • ОСВЕН ВО ТЕРМИНОТ ОД 16.3. ДО 27.3.2020. КОГА Е БАЗЕНСКИОТ КОМПЛЕКС ЖИВА ЗАТВОРЕН.
 • Попусти за влез во светот на сауните во  Wellness центарот Жива
 • Бесплатен пристап до интернет
 • Паркинг – до потполнување на местата

Попусти:

НА ДОПОЛНИТЕЛЕН КРЕВЕТ (со двајца возрасни):

Дете до 6г. :                                             100 %  во сите хотели

Дете од 6 до 15г.                                   50 %  во хотел Славица

Дете од 6 до 12г.                                    50 %  во хотел Rikli Balance и Grand Hotel toplice

Дете од 12г и возрасно лице               30%  во хотел Rikli Balance и Grand Hotel toplice

Дете над 15г и возрасно лице             30 %  во хотел Славица

СЕМЕЕН БОНУС  ВО АПАРТМАН во хотел SAVICA (со двајца возрасни):  2деца до 12г.: ГРАТИС

Задолжителни доплати:

 • возрасни: туристичка такса : € 3,00 по лице по ноќ, Пријавување: € 1,00 по лице – еднократно
 • Деца  7-17г. : туристичка такса: € 1,50 по дете по ноќ,пријавување: € 1,00 по дете еднократно
 • Деаца до 7г.: не плаќаат такса и пријава

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА: Сместување во одбраниот хотел на база одбраната услуга

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Превоз на патници
 • Патничко осигурување
 • Такса за престој 3,30€ по лице/ноќ; деца до 12г. плаќаат 1,70€ по лице/ноќ(плаќање на рецепција)
 • Пријавување на гости 1€ по лице/ноќ (плаќање на рецепција)

ОПИС НА ХОТЕЛИТЕ:

GRAND HOTEL TOPLICE 5*

Локација: на самото шеталиште на Бледско езеро. Карактеристики: изграден е 1854г. Реновиран и модернизиран хотел со класичен стил ја доби својата нова вредност и изглед задржувајќи го духот и стилот на триесеттите. Бледскиот замок е оддалечен околу 1км,а Голф клубот Блед околу 4км.Содржина: 87 апартмани и соби луксузно опремени со стилски намештај, затворен базен со топла вода, козметички салон, салон за масажа и солариум. Соби: тераса,купатило,TV,телефон,минибар,сеф,приклучок за интернет. Услуга: појадок/вечера.

Хотел RIKLI BALANCE 4*       

Локација: се наоѓа во центар на Блед. Каректаристики: има преубав поглед на езерото и градот. Погоден е за гости кој сакаат својот одмор да го поминат мирна и тифка околина.Хотелот е реновиран во 2017г.Содржина: 150 соби, 5 спрата, два лифта,рецепциското ниво со аперитив бар и мали продавници,ресторан, a la card ресторан,конгресен центар,сеф на рецепција.Нов термален и wellness комплекс “Жива”, единствен со такви димензии во ресорт,има три целини: термални базени на два нивоа кои се протегаат на 380 м2 лоцирани од страна на езерото, поврзани со топоган кој е поврзан со делот само за деца; Welness центарот со салон за убавина и негување на тело со нај нови методи на терапевската технологија и на традиционален пристап со воздух,вода и зраци на dr Rikli, потоа релаксација на духот со техника музика,слика и боја и на крај програми за снага на умот како што се јога,тај чи,медитација; Сауна центар на 300 м2 со две фински сауни,две турски сауни,Laconium – соба за добар одмор со топли зидови и клупи, специјални туш ефекти во паузата од третманите сауна.

Соби:купатило,фен,кабловска TV, телефон,минибар,тераса.Услуга: појадок /вечера – самопослужување.

Хотел “SAVICA GARNI” 4*

Локација:хотелот се наоѓа во центар на Блед.Каректаристики:комплетно реновиран 2007г.Содржина:90соби и 14апартмани, ресторан, две мали сали за децка анимација.Гостите на хотелот можат да го користат базенот од хотел ГОЛФ и имаат слободен влез во wellness центар Жива.Соба: SAT TV, купатило,фен, телефон,минибар,сеф со доплата и A/C. Услуга: појадок /вечера.

ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ: Напомена:Цените се изразени во евра,а плаќањето се врши исклучиво во денари по курс 62мкд /1€. При правење на резервација се уплаќа аконтација од 40%,а остатокот 10дена пред поаѓање.Може да се изврши плаќање со сите платежни картици и на жиро сметка на Ин Травел Сервис дооел.